Mutfak için Aydınlatma Fikirleri

Mutfakta kullanabileceğimiz aydınlatma çeşitlerinde farklılıklar olabiliyor. Dekoratif açıdan da iyi gözükmesini de istiyoruz. Aydınlatma ürünlerinde çok fazla çeşit ve model olduğu için kafa karışıklığı olabilir. Dikkat edilmesi gereken doğru aydınlatma sistemi sağlamaktır. Avize, spot lamba, armatür gibi birçok model arasından istediğinizi seçebilirsiniz. Mutfağın genişliğine de göre kullanılacak alanların belirlenmesi gerekiyor. Doğru aydınlatma kullanıldığında daha iyi bir sonuç ve görünüm sağlanır. Şimdi sizlere birkaç mutfak için kullanılmış aydınlatma fikirleri vereceğiz. Hem model olarak kafanızda canlanmasını sağlayacağız hem de fikir vermiş olacağız.

Mutfak için Aydınlatma Fikirleri - sakıt lamba modelleri

Sarkıt Avize Modelleri

Sarkıt avize çeşitleri çok fazla kullanılan bir aydınlatma ürünü olabilir. Tasarım açısından da dikkat çektiği için fazlasıyla tercih ediliyor. Son dönemler içerisinde aydınlatmanın da dekoratif açıdan önemi bulunuyor. Böyle ada tezgahlı olan mutfaklarda da sarkıt avize modelleri çok yakışıyor. Işıklandırması da yeterli ölçüde olduğu için mükemmel kullanım sunuyor.

Mutfak için Aydınlatma Fikirleri - Sakıt Avize Modelleri kullanımı

Mutfak için Avize

Duvar armatürleri genel olarak dış mekan, koridor, merdiven gibi alanlar için tercih ediliyor. Ama aslında kullanım alanları geniş bir aydınlatma ürünüdür. Her alanda istediğiniz gibi kullanımlarını sağlayabilirsiniz. Çok tercih edilmediği için de farklı bir görünüm sunuyor. Tezgah üzerinde ışıklandırma kullanılması mutfak için çok uygun oluyor. Sadece tek bir avize ya da lamba ile kullanmaktansa tezgah üzerinde bir iki aydınlatma yaparak daha iyi bir ışıklandırma sağlayabilirsiniz.

Mutfak için Aydınlatma Fikirleri - Raf üstü aydınlatma

Led ve Işıklı Dolap Modelleri

Bir önceki aydınlatma gibi bu da bir duvar armatürü kategorisindedir. Farklı tasarımları ile kaliteli aydınlatma sağlarlar. Dekoratif olarak da güzel bir görünüm sunuyorlar. Tezgah üzerinde kullanılması ile de karanlık bir alan olmasını engelliyorlar. Sayı olarak istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Güçlü ışıklandırması olan modellerde bir tane kullanmanız yeterli olacaktır.

Mutfak için Aydınlatma Fikirleri - Sarkıt Ampul Modelleri

Sarkıt Armatürler

Bu tür tasarım ürünler aslında kendinizin de kolaylıkla yapabileceğiniz aydınlatmalar. Sade görünümleri ile sarkıt armatürler dekorasyonunuzu bozmadan kullanabilirsiniz.

Mutfak için Aydınlatma Fikirleri - Sarkıt ampul ile dekorasyon yaratma

Led Rustik Ampul

Dekorasyon kısmında farklı dokunuşlar yaparak iyi bir görünüm sağlanabilir. Herkesin çok kolay bir şekilde sahip olacağı bir örnek. Basit bir lamba ile maliyetsiz bir şekilde mükemmel bir dekorasyon sağlayabilirsiniz. Led rustik ampuller ile farklı bir dizayn yakalayabilirsiniz. Tavandan sarkıtarak kablolu şekilde de çok rahat ve güzel bir kullanım imkanı sunuyor.

Mutfak için Aydınlatma Fikirleri - Kablolu sarkıt ampul modelleri

Sakıt Lamba

Diğer örnekte olduğu gibi bu model de çok kolay tasarlanabilecek bir aydınlatma. Dekoratif açıdan da güzel gözükmeleri ile dikkat çekiyorlar. Led ampulleri armatürün içine takarak hem daha iyi bir aydınlatma hem de farklı bir dekorasyon sunabilirsiniz. Rustik led ampuller sarkıt lambalarda özellikle çokça karşınıza çıkacaktır.

Mutfak için Aydınlatma Fikirleri - Sarkıt ampul Model ve Çeşitleri

Lamba Çeşitleri

Farklı ampul modelleri ile kullanıldığında da dekoratif bir görünüm ortaya çıkarılabilir. Değişik şekiller de olan ampulleri de kullanabilirsiniz. Rustik ampul modellerinde değişik boyut ve şekillerde olanlar var. Her birinin uzuna farklı takarak da kullanımı sağlanabilir. Hem birbirlerinden farklı görüntüleri ile de dikkat çekici olabilir.

Mutfak için Aydınlatma Fikirleri - mutfak için balon avize

Balon Avize Modelleri

Balon şeklinde olan avize modellerinden de tercih edebilirsiniz. Özellikle ahşap mutfaklar da çok güzel bir görünüm sunabilir. Dilerseniz bu aydınlatmalar dışında ek olarak da mutfak dolapları üzerinden de küçük ampullü ışıklarda kullanabilirsiniz. Mutfak dolabı üzerinden verildiğinde tezgahın aydınlatılmasını da sağlamış olursunuz.

Mutfak için Aydınlatma Fikirleri - Spot Lamba ile mutfak aydınlatma

Spot Lamba

Spot lambalarda mutfak için uygun aydınlatmayı sağlar. Mutfakta aydınlatmaya en çok ihtiyaç duyulan yerler tezgah oluyor. Led ışıklı spot lambalar oldukça kullanışlı bir aydınlatma da sağlamaktadır. Tezgah üzerine vuracak şekilde spot ışıklar ile aydınlatma sağlanabilir. İster direk duvar kenarına isterseniz de bu örnek olduğu gibi kullanabilirsiniz.

Mutfak için Aydınlatma Fikirleri - Sakıt lamba nerede kullanılır

Sakıt Avize ve Spot Lamba

Orta tezgah kısmında genel olarak sarkıt avizeler güzel bir görünüm sağlıyor. Bunların dışında spot lambalar ile birlikte kullanıldığında da kaliteli ışıklandırma sağlanabilir. Hem spot lambalar ile duvar tarafında kalan karanlığı yok edersiniz hem de tezgah üzerinde sarkıt avizelerden kullanarak loş bir ışıklandırma sağlamış olursunuz.

Mutfak için Aydınlatma Fikirleri - spot lamba ile mutfağı nasıl aydınlatabiliriz

Farklı Aydınlatmalar

Bu tarzda sade ve farklı aydınlatmalar da kullanabilirsiniz. Eğer iyi bir aydınlatma sağlıyorsa sadece ortada kullanılarak da ışıklandırabilirsiniz. Farklı led aydınlatma çeşitleri de kullanabilirsiniz. Spot lambası mutfak için en çok ilgi gören ve iyi aydınlatması ile de tercih edilen bir aydınlatma ürünü. Tasarım açısından da tavanda sade görüntüleri ile de dikkat çekmiyor. Sadeliği sevenler için mükemmel bir seçenek olabilir.

Mutfak için Aydınlatma Fikirleri - Mutfak Aydınlatma Ürünleri

Mutfak Masası Aydınlatma

Bu model aydınlatmalar balon avize modellerinden biridir. Balon avizeler genel olarak ahşap tasarımlarda çok daha iyi bir bütünlük sağlıyor. Tabi mutfağınızın dekoruna göre değişiklikler yapılabilir. Sadece ahşap mutfaklar için değil uygun olan her tasarım için tercih edilebilir. Bir yazımızda balon avize modelleri ile de alakalı tasarım örnekleri sunmuştuk. Fikir olması adına orayı da inceleyebilirsiniz.

Mutfak için Aydınlatma Fikirleri - Yemek masası üzerine aydınlatma

Büyük Avizeler

Büyük avizeler de genel de hep bir tane kullanılıyor. Bu örnekte görüldüğü gibi birden fazla kullanımları da bulunuyor. Dekoratif açıdan da güzel bir görünüm sunuyorlar. Büyük avizeleri masa üstü şekilde değil birçok alanda da kullanabilir, farklı dekorasyonlar da sunabilirsiniz.

Mutfak için Aydınlatma Fikirleri - Mutfak için aydınlatma modelleri

Masa Üzeri Aydınlatma

Yemek masalarının üzerinde kullanılan aydınlatma modelleri gerçekten çok yakışıyor. Dekorasyon açısından ortama farklı bir hava katıyor. Bu tarz avizeleri birçok alanda da tercih edebilirsiniz. Masa üstü avizesi şık bir görüntü ve iyi bir aydınlatma da sağlaması ile de ilgi görmektedir.

Mutfak için Aydınlatma Fikirleri - Amerikan Mutfak Aydınlatma Modelleri

Büyük Mutfak Aydınlatma

Bu örnekte spot lamba, sarkıt avize ve duvar armatürü modellerinden tercih edilmiş. Farklı bir bütünlük sağlamış. Özellikle hepsinin birbirinden farklı tasarımlara sahip olması daha iyi bir sonuç sağlamış. Güzel bir görünüm sağlayarak muazzam bir görüntü yakalanabilir. Mutfaklar bizler için aslında evin en önemli alanı olabiliyor. Bu yüzden kendimizi en iyi hissedeceğimiz ve keyifli vakit geçireceğimiz bir düzende olmalı.

Nasıl bir dizayn ve tasarım sağlayacağınızı düşünerek aydınlatma tercihlerinizi de ona göre yapmanızı öneririz. Bu mükemmel aydınlatma fikirleri ile kendi dekorunuza en uygun olana karar vererek, mutfağınızı sadece aydınlatmasını değiştirerek yenileyebilirsiniz. Tüm dekorasyonun daha güzel gözükmesini sağlayan aydınlatma ürünleri ile evinizi tamamlayın. 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir